Proč pijeme alkohol?

Žijeme, a proto jíme a pijeme. Proč pijeme alkohol? Protože nám chutná, a protože patří do lidské společnosti od nepaměti. Kdo by netoužil na chvíli opustit všední starosti a vznést se do výšin? Nemusíme se opíjet do němoty, stačí se jen uvolnit. Alkohol lidi uvolňuje, ale zároveň navozuje příjemnou atmosféru. Ovšem, musíme znát svou míru.

Sám Jan Werich pravil: „Kdo víno má a nepije, kdo hrozny má a nejí je, kdo ženu má a nelíbá, kdo zábavě se vyhýbá, na toho vemte bič a hůl, to není člověk, to je vůl.“ Baví nás i citát od Járy Cimrmana: „Lepší pivo v žaludku, nežli voda na plicích.“ A do třetice všeho dobrého: „Přílišná oddanost ideálům končí tím, že v rámci boje proti alkoholismu zastřelíš dítě se sáčkem rumových pralinek.“ Nenapsal nikdo jiný než Karel Kryl. Představovat ho nemusíme stejně jako výše jmenované osobnosti.

Alkohol nás provází při žalu, lásce i radosti. Alkohol nehledá nás, ale my hledáme alkohol. Hledáme ho při různých příležitostech. Nejen na vesnicích se z pohřbů chodí rovnou do hospod zapíjet žal. Svatba, narozeniny, grilování … je tolik důvodů, proč si ťuknout s dobrou kořaličkou. Ale pozor! S alkoholem je to jako s láskou. Nic se nesmí přehánět.  „Alkohol požívaný v mírných dávkách neškodí v jakémkoli množství.“

Alkohol a jeho účinky lidé velmi dobře znali již ve starověku. Víno je na světě více než osm tisíc let, kdy se poprvé začalo vyrábět v oblasti Blízkého Východu. Kolem 5. století se ve velkém začala pěstovat vinná réva, především ve Francii a Porýní. Japonci dodnes pijí víno z rýže, mexičtí Indiáni z agáve a Inkové z kukuřice. Staří Vikingové a Slované milovali medovinu. Pivo si vařili již staří Babylóňané před 7 – 8 tisíci lety. Staří Čechové znali pivo také velmi dobře.

Na proces destilace přišli Arabové, a tak se  v 10. století   objevila první kořalka na světě. Dostala název „al kuhol“. Nejvyšší koncentrace alkoholu je 95%, ale takový alkohol se používá jen k lékařským účelům. Konzumní alkohol bývá kolem 40%. Alkohol lehce vtancoval do našich životů a věrně nám slouží dodnes. Lidé ho stále milují, neboť jim zpříjemňuje život.  O blahodárných účincích alkoholu se píše i v pracích antického lékaře Hippokrata (460-370 př. n. l.) i filozofa a lékaře Ibn Síny (980-1037). Lidé si chystali chladivé vínové obklady, které přinášely pacientovi úlevu. Nejen obklady, ale i samotné pití vína přinášelo pacientovi úlevu od bolesti. A nebude tomu ani věřit, ale významnou úlohu v rozvoji požívání alkoholických nápojů sehráli především bylinkáři a lidoví léčitelé.

Tak na zdraví! Dovolujeme si Vám představit jedinečný internetový obchod alkoholix.cz, který nabízí široký sortiment alkoholických nápojů za bezvadné ceny. Pravá kvalita! Stačí si vybrat – vodka, whisky, tequila, rum, metaxa, gin, brandy, ovocné destiláty a další … pivo, víno, likéry, cidery, tabák, nealko.

1 komentář u „Proč pijeme alkohol?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *